See minu kiri on saadetud ERRile 9 märtsil 2022 kell 16.00

ERR, teie jaoks on punkt 5 kõige tähtsam! Proovige õieti aru saada.

„ Filosoofilt ühiskonnale „

Heliseb kell ja lapsed lähevad kooli. Heliseb kell ja Euroopas algab sõda. Heliseb kell … peas tekkib tühjus. Ainult küsimuste jada: miks, milleks, mida see sõda lahendab, kas teisiti ei saa … Hetkel on Euroopas leigelt soe. Aga see sõda muudab euroopa täiesti tulikuumaks, võib isegi öelda „me jõuame sulamis temperatuurini”. Selles pöördumises ma toon vaid mõned nüansid teieni.

  1. 1. Kelle vastu Putin ja Venemaa sõdib? Pealtnäha käib sõda Ukraina riigi vastu. Tegelikult see nii ei ole. Tegelikult sõdib Putin rahaloomise ja levitamisviiside vastu. Euro ja USD vastu. Kapitalismi vastu mis parasiteerib meie keral. Pihta saab kogu kera sisse arvatud Venemaa. Eraisikust presidendini, vaesest väga rikkani. Kõik inimesed saavad ülitugeva litaka. Polügooniks on valitud Ukraina. See on Putini ja tema meeskonna valik. Põgenike pärast. Kui pikk see sõda tuleb? Pikk ja verine. Kuid on üks aga … mis võib seda sõda kõvasti lühendada ja tulemust muuta. Sellest agast ma räägin hiljem – eraldi. See on pikk jutt ja vajab lahti seletamist mitmest vaatevinklist …
  2.      5.Ettepanek. ERR võiks hakata mõtlema kahe uue saate peale: ja sellega on kiire:
    Esimene: Ettevõtjad ruumis” – olukorrast majanduses räägivad teatud sektorite esindajad. 1,5-2h päevas. Seda saadet oli juba eile vaja …
    Teine: „ Filosoofid pannil” – filosoofid arutavad erinevate majandusharude ja ühiskonna toimimistaset ja annavad näpunäiteid ja vajadusel isegi „jala vibutusi”. Ma räägin sellest pikemalt kui teil on küsimusi. 1,5-2h päevas. Hetkel on ERRis palju tilu-lilu mida pole vaja. Ees on liiga karm aeg – me kaotame aega.
  3.   6. Asjade nimetamine oma nimedega. Hetkel on eetris inimesed kelle jaoks on vaata et kõige tähtsam see – „kuidas ma ennast väljendan”. Tegelikult aga peaks olema tähtis see mis on minu sõnumi sisu, mõte, idee, visioon ja see väljendamispuhtus peaks olema teisejärguline. Praegu Postimehes ei saa kirjutada sõna „p***e” – see olevat ropp. Sest olukord muutub. Drastiliselt.

Lähiajal on oodata: „Sõnakasutus puhtus annab ruumi sisule ja visioonile.”

  1. Hiljuti olin ühel meeste koosviibimisel kus arutati erinevaid küsimusi. Ja järsku kerkis üles üks küsimus: „Kuidas eristada kas vestluses on mõistust või on vaid emotsioon?” – keegi vastas: „Vastus on väga lihtne: vestluses kus on kaasatud mõistus on kuulda vaikust, sest vaikus tähistab mõtlemist ja aru saamist. Mõistus tegeleb põhjustega, emotsioon tagajärgedega. Samuti mõistuse puhul kuulatakse ära kõikide osapoolte argumendid. Mõistus kontrollib vestluse kiirust ja kulgu, emotsioon seda teha ei suuda. Poliitikud hetkel kasutavad aga vaid emotsiooni, kõri ja tatti selleks, et ennast upitada ja oponendile ära teha mitte aga küsimusele vastus otsida. Need vestluste suunad ja tasemed on täiesti erinevad. Ühed räägivad asjast teised lihtsalt räägivad. Selline see vahe ongi.” Peale seda vastust oli kuulda „vaikuse kisa”.
  2. Kui ühiskond praegu filosoofide abi ei hakka paluma siis varsti tuleb seda juba anuda. Kahjuks või õnneks on see nii.

„Lambaid juhitakse, koeri käsutatakse, hundid lahendavad probleeme, tiigrid loovad võrdsuse. Kotkas on kohtunik ja viit. Anakonda on nii siht kui ka peavalu. Uss on ikka uss ja madu on madu.”

„Sädelev udu”

Artur Taivere

 

Meediaeetika <meediaeetika@err.ee>  (nende vastus mulle)

saaja mina

  1. märts, 2022, 15:51

Tere!

Ettepanekud on edastatud programmijuhtidele.

Lugupidamisega

Tarmu Tammerk

ERRi ajakirjanduseetika nõunik

 

 Arturi järeldus: “Nagu näete lugupeetud eestimaalased, ERR il on täiesti savi eestis olevatest probleemidest ja nendele lahenduste otsimisest ja leidmisest. Saateid ju ei ole.”

“Lambad ja oinad on harjunud tööl käima kuid seal tööd teha pole aga veel prioriteet” – Artur Taivere